Az élet egy körforgás. Kétszer nem léphetünk ugyanabba a folyóba. A változás mindig valami új kezdete.
Ezek a sokat hallott mondatok ugyan megragadják a változás lényegét, mégsem segítenek annak elfogadásában. Sokan már attól is megrettennek, ha csak elképzelik, hogy eddig gondosan tervezett, napi rutinokkal teli kis életükben akár csak egyetlen kis részleten is változtassanak.
"Semmi sem állandó, csak a változás maga." Héraklitosz
Ugye, ha ebből a szempontból nézzük már teljesen más megvilágítást kap ez a szó?
Az átlagember a változást jól megtervezett életmódváltások vagy akár hirtelen döntések során éli meg sokszor mögöttes tartalom nélkül. A pszichológusok és egyéb szakmabeliek viszont az aktuális fejlődési szakaszunk lényeges elemének tartják. Ahogy életkorilag, fizikailag érünk, a lelki, mentális részünk is változik. Sokszor lemaradásban lehetünk a biológiai korunkhoz képest vagy egyeseknél meg is akadhat ez a folyamat vagy a másik végletként túl korán zárulhat le egy-egy szakasz.
Mindkét esetben akár látványos, akár rejtett folyamatként megjelenhet bennünk a változás igénye is, amelyet sokszor fel se ismerünk vagy akár el is nyomhatunk. Extrémebb esetben sokszor félelem, szorongás, pánik is kísérheti. Ilyenkor nagyon fontos, hogy megfelelő szakértői segítséget kérjünk, hiszen ez életminőségünket is befolyásolja!
Mitől félünk ennyire? Mióta lett a változás egy ilyen általánosan negatívabbnak beállított fogalom sokak szemében?
Gondoljuk csak végig! Gyermekként a a rutinok, napirendek, a különféle cselekvések ismétlődése, a biztonságot jelentő arcok, a kedvenc játékok és a saját szoba megadják azt a nyugodt bizonyosságot, amire egy ilyen kis gyermeknek szüksége van. Ugyanakkor a kíváncsiság és érdeklődés nyiladozása lehetőséget ad új helyzetek kipróbálására, hogy kiléphessünk a komfortzónánkból. Ha mindig csak ugyanazt tennénk, nem tudnánk fejlődni.
Az állandóság kényelmes, a megszokott biztonságos, de ez mind unalmassá is válhat. Ez az, ami mégis változtatásra sarkallhat benünket. Kitörés a körforgásból, új ingerek, új kihívások. Ezek mind motiváló hatással bírnak számunkra és lendületet adnak a változás elindításában.
Fontos lehet szeretteink támogatása vagy egy olyan személy (legyen ő akár családtag vagy egy általunk kedvelt híresség akár) példamutatása, akire felnézünk. Egyedül többnyire könnyebben visszakozhatunk, míg a mellettünk lévő vagy minket biztató ember hatására kitartóbbak lehetünk.
A változás tehát bennünk kezdődik el, de a katalizátora lehet külső indíttatású. A lényeg, hogy végül gazdagodjunk, fejlődjünk általa!
Comments